Frequently Asked Questions

Sıkça Sorulan Sorular

Mumlarınız tamamen doğal mı?


Mumlarımızda tamamen doğal soya ve balmumu karışımı kullanmaktayız. Bununla beraber içerisinde yapıştırıcı olmayan ahşap fitiller veya kağıt parçacıklı pamuk fitiller kullanıyoruz. Esanslarımızın hepsi bizler için özel olarak geliştirilip içerisinde fitalat bulundurmamaktadır. Orijinal Formülümüz de bu üç bileşenden oluşmaktadır. Ürünlerimizde sağlığa zararlı hiçbir bileşen olmadığını da gururla belirtebiliriz.
Mumlarımızı yakarken nelere dikkat etmeliyiz?


Öncelikle düz ve yangına karşı dayanıklı bir yüzeyde yakmanızı önemle tavsiye ederiz. Mumlarınız yanarken lütfen dokunmayınız. Yanan mumlarınızı lütfen hareket ettirmeyiniz. Mumları hava akımından uzak tutunuz. Mumların hafızaları vardır, başka bir değişle mumunuz, bir önceki yakışta yaratacağı erime havuzu kadar alanı eritmeye çalışır. Bundan dolayı mumlarınızı en az 2 saat boyunca erime havuzu bardağın tamamını ya da büyük bir çoğunluğunu sarana kadar söndürmeyiniz. Defalarca erime havuzu yeteri kadar büyük olmadan erkence söndürülen mumlarda yanma sıkıntıları yaşanabilir.
Parafin kullanmadığımızı belirtiyoruz, parafin nedir?


Parafin dediğimiz hammadde petrol, neft, katran gibi maddelerden çıkarılan, beyaz renkli, katı ve yarı saydam, buharı parlak bir alevle yanan bir hidrokarbondur. Başka bir değişle, parafin içerikli mum tercih edenler, evlerinde petrokimya ürünü bir ürün tüketmektedirler. Bunun başka bir etkisi de petrol endüstrisine yapılan katkıdır. Ürünlerimizde hiçbir şekilde parafin kullanmadığımız ve tamamen doğal malzemelerle ürettiğimiz için Echoes ürünlerini rahatlıkla kullanabilirsiniz.
Soya ve balmumu nedir?


Soya mumu, adı üzerinde, soya'dan elde edilen bir mum malzemesidir. Balmumu ise, yine adı üzerinde, arıların üretmiş oldukları doğal bir üründür. Soya ve balmumu'nun da kalite anlamında farklı dereceleri bulunmaktadır. Echoes olarak bizim tercihimiz hem soya'nın hiçbir katkı maddesi içermeyen saflıkta olması, hem de balmumunun birinci sınıf balmumu olması. Bu şekilde toksin içermeyen ve daha uzun süre yanabilen bir formül geliştirmiş bulunmaktayız.
Eriyen mumu el veya masaj kremi olarak kullanabilir miyiz?


Ürünümüzün tamamen doğal olmasının bir başka özelliği de budur. Mumunuzu 2 saat civarı yaktığınızda bir erime havuzu oluşacaktır. Bu havuzdaki mumu el veya masaj kremi olarak kullanabilirsiniz. Bu işlemden önce kendi güvenliğiniz için öncelikle mumunuzu söndürmenizi tavsiye ederiz. Aynı zamanda ısı kontrolunu daha net sağlayabildiğimiz için ahşap fitilli mumlar yerine pamuk fitilli mumları tercih etmenizi öneririz. Yine de belirtmemiz gerekir ki, krem olarak kullanmanızın neticesinde alerjik bir reaksiyon farkederseniz, lütfen kullandığınız alanları bol su ile yıkayınız ve hemen doktorunuza başvurunuz.
Kullandığınız esansların sağlığa zararı var mı?


Bu noktada içiniz tamamen rahat olsun, gururla ve açıklıkla belirtebiliriz ki kullandığımız hiçbir esansiyel yağ içerisinde fitalat dahil sağlığa zararlı hiçbir madde bulunmamaktadır.
Ahşap fitilli mumlarda nelere dikkat etmeliyim?


Öncelikle şunu belirtmemiz lazım ki ahşap fitilli mumlar, içeriğindeki ahşabın cinsine göre, bazı durumlarda kontrol edilmesi güç sonuçlar doğurabiliyor. Yapmış olduğumuz ARGE çalışmalarında birçok ahşap fitil denedik ve içerisinde yapıştırıcı bulunmayan ithal fitillerle en yüksek oranda başarı sağladığımızı düşünüyoruz. Ancak, buna rağmen ahşap fitilli mumlarınızda dikkat etmeniz gereken birkaç önemli husus bulunmaktadır: - Her yakıştan önce fitilin üzerinde kalan siyah yanmış kısmı parmaklarınızla temizleyiniz ve yanmış parçaları mum içerisine atmayınız. Bu işlemi yapmadan yakılan mumlarda yanma sorunları olabilir. - Mumunuzu yaktığınızda alev çok küçük veya büyük olursa, mumunuzu söndürünüz, tamamen soğumasını bekleyiniz, soğuduktan sonra fitil üzerinde olan siyah yanmış kısmı parmaklarınızla temizleyin ve mum içerisine atmayın. Sonra tekrar yakınız. Sorun devam ederse işlemi tekrar yapınız. - Her yakışta en az 2 saat bekleyerek mum havuzunun kalıbın tüm taraflarına yayıldığına emin olunuz. Bunlara rağmen herhangi bir sorun yaşarsanız lütfen bizimle iletişime geçiniz.
Pamuk fitilli mumlarda nelere dikkat etmeliyim?


Pamuk fitilli mumlarla ilgili belirtmek istediğimiz ilk nokta, pamuk fitillerimizin özelliğidir. Bu fitiller de Amerika'dan ithal edilmekle beraber, içeriğinde pamuğun dışında kağıt parçaçıkları da bulunmaktadır. Mumu yakmadan önce fitile dikkatlice bakarsanız, içerisindeki kahverengi kağıt parçalarını da görebilirsiniz. Kağıt parçalı pamuk fitillerimizin özelliği, yandıkça eğilmesi ve fitil üzerinde oluşabilecek birikmeleri kendiliğinden atabilmesidir. Bundan dolayı belirli bir süre yanan mumunuzun içerisinde siyah noktacıklar görebilirsiniz. Bu tamamen normaldir. Bu mumlarda dikkat etmeniz gereken noktalar ise çok basittir: - Her iki fitili de aynı anda yakınız, aynı anda söndürünüz. - Yanan mumlarınıza dokunmayınız. İlk yakışta kenarda birikmeler kalabilir, mum ortalara doğru geldiğinde bu birikmeleri eritecektir. Ancak yanan mumu hareket ettirmek, eğilme özelliği olan fitillerimizin daha da eğilmesine ve erime havuzunun içerisinde kalmasına sebebiyet verebilir. Bundan dolayı lütfen yanmakta olan mumlarızı hareket ettirmeyiniz. - Her yakışta, en az 2 saat boyunca erime havuzunun bardakların tüm çevrelerine ya da çoğunluğuna erişmesine izin verecek şekilde yakınız. - Fitillerimiz her ne kadar kendi kendilerini kısaltma özelliğine sahip olsa da özellikle mumların sonlarına doğru, bu fitillerin üzerinde belirli birikmeler oluşabilir. Bir sonraki yakmadan önce bu noktaları makas yardımıyla kesin. Fitillerinizi lütfen dibinden kesmeyin, bu bir sonraki yakışta sorun yaşanmasına yol açabilir. Eğer bu belirtilen konular dışında herhangi bir sorunuz olursa lütfen bize ulaşınız.
Bir mumda parafin olup olmadığını nasıl anlarız?


Bu konu maalesef göründüğü kadar kolay değil. Bu konuda aldığınız mumun üzerinde "tamamen doğal mum" ya da "all natural wax" gibi bilgiler olmaması durumunda, büyük ihtimalle içerisinde belirli bir oranda parafin konulduğunu düşünebilirsiniz. Maalesef koku performansını arttırmak için birçok firma mumlarında ya tamamen ya da belirli bir oranda parafin kullanmayı tercih etmektedir.
Sadece kalıp içi mum yapıyorsunuz, neden şamdan gibi kalıpsız mum yapmıyorsunuz?


Tamamen doğal hammaddeler kullanarak üretim yaptığımız için ürünlerimizin erime derecesi düşüktür. Parafin gibi diğer mum malzemelerinin erime derecesi daha yüksek olduğu için şamdan gibi kalıpsız mum yapımında kullanılabilir, ancak doğal malzemelerle üretilen mumların erime derecesi düşük olduğu için kalıpsız mum yapımında kullanılması mümkün değildir.
Sadece bardaklarınızda renk kullanmaktasınız, neden mumlarınızda renk kullanmıyorsunuz?


Mumlar için geliştirilen özel boyalar bulunmaktadır, aslında bunları kullanarak mumlarımızı da renklendirebiliriz. Ancak tamamen doğal olma ilkesinden uzaklaşmak istemediğimiz için mumlarımızda herhangi bir boya kullanmamaktayız. Buna rağmen belirli esansiyel yağlarımız mumların rengini hafifçe etkileyebiliyor, bu tamamen normaldır ve mumun performansına herhangi bir etkisi bulunmamaktadır.
Mumlarınızı kendiniz mi yapıyorsunuz?


Tüm ürünlerimizi kendimiz yapmaktayız. Butik bir mum atölyemiz bulunmaktadır, gerek üretim, gerekse Arge çalışmalarımızı tamamen kendimiz yürütmekteyiz. Bu noktaya gelmek için yaklaşık 2 seneye yakın bir süre bulabildiğimiz yerli ve ithal tüm hammaddeleri, fitilleri, kalıpları ve esansiyel yağları test ettik, sayısız ürün ve koku testi yaptık ve sonunda Orijinal Formülümüze ulaştık.
Mumlarımızı nasıl saklamalıyız?


Mumlarımız tamamen doğal olduğu için erime dereceleri özellikle parafinli mumlara göre daha düşüktür. Bu özellik, mumlarımızın daha uzun süre yanmasını sağlasa da, 30 derecenin üzerinde saklanması ya da direkt güneş ışığına maruz kalması durumunda erime yapabilir. Bu nedenle ürünleri lütfen güneş ışığına direkt maruz kalabilecekleri alanlardan uzak tutunuz ve serin ortamlarda saklayınız.
Kalıplarınızda görsel olarak koyu ve açık alanlar bulunmaktadır, bunun nedeni nedir?


Her ne kadar mumlarımızı hem performans hem de görsel açıdan mükemmel üretmiş olsakta, özellikle sevkiyat sırasında mumlar aşırı soğuk veya sıcak alanlarda muhafaza ediliyor olabilir. Bu nedenle bazen mumlar, belirli bölgelerde bardaktan ayrılma yaparak açık ve koyu alanların belirginleşmesine sebep olabilir. Bu maalesef kontrolümüz dahilinde olan bir nokta değildir ama mumun yanmasında hiçbir farklı etki yaratmaz. Kullanım için belirttiğimiz diğer hususlara dikkat edildiği sürece mumlarımız mükemmel yanma ve koku yayma özelliklerine devam edeceklerdir.
Neden farklı boylarda mum seçenekleriniz bulunmaktadır? Benim için hangi ürün daha uygundur?


2 boy ve fitil seçeneğinde mumlarımızı sunmaktayız. Birincisi orta boy ahşap fitilli, diğeri ise büyük boy çift fitilli. Orta boy ahşap fitilli mumlar, yandıkça çıtırdama sesi çıkarma özelliğine sahiptir, koku yayma performansı ise orta ölçekli mekanlar için idealdir. Büyük boy çft fitilli mumlar ise, kokuyu iki kat daha fazla yayıp daha büyük mekanlarda koku yayması için geliştirilmiştir. Yanarken çıtırdama sesi hoşunuza gidiyor ise ahşap fitilli mumları, tamamen koku odaklı iseniz çift fitilli mularımızı tercih edebilirsiniz.
Mumlarınız ne kadar güçlü koku vermektedir?


Açıklıkla belirtmeliyiz ki amacımız hiçbir zaman baş ağrıtacak kadar koku vermek olmadı, bunun yerine yakıldığında havada hoş bir etki yaratması için çalıştık. Ürünlerimizde tamamen doğal içerikli hammaddeler kullandığımız için özellikle koku performansı için geliştirilen özel parafinler kadar baş ağrıtacak derecede bir koku vermesini istemedik. İdeal bir mekanda yandıktan 1 - 2 saat içerisinde bu etkiyi alabileceğinize eminiz. Ancak mekanda açık pencere ve kapı bulunması, mekanın çok büyük bir mekan olması gibi durumlarda koku performansı azalacaktır. Özellikle büyük mekanlarda daha çok koku hissetmek için birkaç ürünü aynı anda yakılmasını tavsiye ederiz. Hatta farklı kokulu mumlarımızı tercih ederseniz, ortaya çok güzel karışımlarda kokular da çıkabilir.
Mumlarınızda neden kurutulmuş çiçek ve tarçın çubukları gibi süsler kullanmıyorsunuz?


Bu konu çok hassas ve kesinlikle karşı olduğumuz bir noktadır. Mumların fitilleri yanarken alev alabilecek her türlü nesneden uzak tutmanız sağlığınız ve güvenliğiniz için çok önemlidir. Bundan dolayı mumlarımızda asla kuru çiçek, tarçın çubukları hatta hiçbir tedavi özelliği bulunmayan taş bile kullanmıyoruz. Yanan fitillerin bu nesneleri tutuşturması siz ve sevdikleriniz için çok büyük bir risk oluşturmaktadır. Güvenlik açısından bu şekilde üretilen mumların da tercih edilmesini şiddetle karşıyız.